
Egy 50 milliárd forint keretösszegű felhívás feldolgozóüzemek és kistermelők élelmiszer-előállításhoz kapcsolódó kisebb beruházásait, két további pályázat pedig – összesen 200 milliárd forint keretösszeggel – állattartó gazdaságok fejlesztéseit támogatja.
„Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása”
Az Agrárminisztérium 50 milliárd forintos forrással hirdette meg a „Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása” című felhívást, amelynek keretében feldolgozóüzemek és kistermelők élelmiszer-előállításhoz kapcsolódó kisebb beruházásait támogatja. A támogatási kérelmeket augusztus 13. és augusztus 26. között lehet benyújtani.
A kiírás révén a nagyobb projektekhez képest kevesebb kötelező vállalással, és könnyített feltételekkel juthatnak legfeljebb 200 millió forint támogatáshoz a kisebb élelmiszert előállító vállalkozások – hangsúlyozza az Agrárminisztérium közleménye. A pályázatokat a mezőgazdasági termékek feldolgozásával kapcsolatosan épületek kialakítására, felújítására, új eszközök, gépek beszerzésére, az új technológiai rendszerek kialakítására, valamint az energetikai korszerűsítésekre is be lehet nyújtani. A fejlesztésekhez kapcsolódóan az alap támogatási intenzitás mértéke 50 százalék, de ez bizonyos esetekben 70 százalékig növekedhet. A támogatási összeg 25 százalékáig, de legfeljebb 50 millió forintig előleg is igényelhető lesz majd a projektekhez. A lehetőség keretei között élelmiszer, bor, takarmány előállítása vagy éppen a mézkiszereléshez, gyapjúfeldolgozáshoz kapcsolódó fejlesztések egyaránt támogathatók.
A pályázat kifejezetten a kistermelőket célozza, a cél a hazai vállalkozások magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását célzó, versenyképesebb termelési és termékstruktúrájának kialakítása, a piaci keresletre alapozott fejlesztések megvalósulása.
200 milliárd forintból fejlődhetnek az állattartó telepek
A 2027-ig tartó KAP Stratégiai Terv keretei között megjelent két új pályázati felhívás közül az „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása” című a nagyobb, komplex fejlesztéseket összesen 150 milliárd forinttal támogatja, míg a kisebb léptékű projektekre fókuszáló „Állattartó telepek megújításának támogatása” című felhívást 50 milliárd forint forráskerettel hirdették meg. Előbbiben a beruházni szándékozók 200 millió és 5 milliárd forint közötti, utóbbiban legfeljebb 200 millió forint támogatásra pályázhatnak.
Mindkét felhívás az állattartók telepeik építéssel járó fejlesztését, a szükséges gépek, eszközök beszerzését és a kapcsolódó energetikai beruházásait hivatott támogatni. Megjelennek speciális támogatási célok is, mint például az ammónia-kibocsátás csökkentéséhez hozzájáruló beruházások, de lehetőség van szervestrágya kijuttatáshoz kapcsolódó gépek, eszközök beszerzésére vagy éppen a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolásához kapcsolódó fejlesztések megvalósítására is. A kisléptékű beruházásokra irányuló, kisebb állattartóknak kiírt felhívás lehetővé teszi, hogy kizárólag a gazdaság működtetéséhez szükséges gép- és eszközbeszerzést valósítsanak meg belőle építés nélkül az érintettek.
A támogatást üzemméret és árbevétel vonatkozásában meghatározott jogosultsági feltételeknek megfelelő mezőgazdasági termelők igényelhetik. A fejlesztésekhez kapcsolódóan az alap támogatási intenzitás mértéke 50 százalék, ugyanakkor a megújuló energiát hasznosító technológiák – így például a napelemek – kialakításához, továbbá járványvédelmi fejlesztésekhez 70 százalékos támogatási intenzitás társul, míg az ammónia-kibocsátás csökkentését eredményező beruházások 80 százalékos támogatással valósíthatók meg.
A támogatási kérelmek benyújtására a kisebb léptékű projekteket támogató felhívás esetén 2024. szeptember 17-től, a komplex projekteket támogató felhívás esetén 2024. október 15-től lesz lehetőség.
A felhívások és a kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán találhatók.